”Erozyon”, en sık görülen ağız hastalıkları arasında üçüncü sırada…

Özellikle Avrupa başta olmak üzere dünyada en sık görülen ağız hastalıkları arasında, ”erozyon”, üçüncü sırada yer alıyor. İlk olarak minede başlayan erozyon,  minede ki doku kaybıyla zaman içinde diş dokularının bütünlüğünü tehdit eder hale gelebiliyor. Uzmanlar, erozyona karşı ”özellikle asitli yiyecekler tüketildikten sonra, asla ilk yarım saat içinde dişlerin fırçalanmaması” uyarısında bulunuyor.

Sensodyne, diş hekimlerine yönelik dijital lansman toplantısı düzenledi. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hande Şar Sancaklı, toplantıda yaptığı konuşmada, asit erozyonuna bağlı diş minesi kayıplarının önlenmesi için yapılması gerekenleri anlattı.

En sık görülen ağız hastalıkları arasında üçüncü sırada 

Diş sert dokuları içinde özellikle diş minesi, en sert ve en koruyucu tabaka olması sebebiyle, diş sağlığı açısından çok önemli bir role sahip. Ancak diş minesini tehdit eden çürük, erozyon, diş sert doku kayıpları gibi pek çok durumla karşılaşıyoruz. Erozyonu, diş yüzeyinde bakteri kaynaklı olmayan ama asitlerin kimyasal olarak meydana getirdiği patolojik doku kaybı olarak tanımlayabiliriz. Özellikle Avrupa başta olmak üzere dünyada en sık görülen ağız hastalıkları arasında erozyon üçüncü sırada yer alıyor.

Diş dokularının bütünlüğünü tehdit ediyor

Erozyon, ilk olarak minede başlıyor. Minede ki doku kaybı zaman içinde hem estetik anlamda, hem de fonksiyonel anlamda diş dokularının bütünlüğünü tehdit ediyor. Dolayısıyla diş hekimleri olarak tedavi planlamamızda da, hastanın dişinde doku kayıpları oluşmadan önce farkındalık geliştirip, koruyucu önlemlere yönelmemiz büyük önem taşıyor.

İlk  yarım saat dişleri fırçalamayın

Hastalarımıza başta asitli yiyecekler olmak üzere, tüm öğünler sonrasında ilk yarım saat asla dişlerini fırçalamamalarını söylememiz gerekiyor. Çünkü asitli  yiyecekler, diş yüzeylerini aşınmaya uygun hale getirir. Dişler, bu hassasiyete sahipken fırça darbeleriyle diş yüzeyinde aşınmayı artırmamalıyız.

Florürlü macun, yumuşak fırça

Florürlü macunların düzenli kullanımı erozyonun önüne geçmek için en etkili yöntem.  Hastaların aynı zamanda fırçalama tekniğine de çok dikkat etmesi lazım. İnce kıllı ve yumuşak fırçaları tercih ederek, bastırmadan fırçalama işlemi yapılması gerekiyor. 

(Visited 10 times, 1 visits today)