Dünyadaki bir numaralı ölüm nedeni obezite

Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, dünyadaki ölüm nedenlerinin başında obezitenin geldiğini söyledi.

Yılmaz, 21. yüzyılda gelişen yüksek teknolojinin insanlara hareketsiz bir yaşam tarzı sağladığını ve bunun da obeziteyi gündeme getirdiğini anlattı.

Vücut kitle endeksi 25-30 arasında olduğunda fazla kilolu, 30’un üzerinde olduğunda obez, 40’ın üzerinde olduğunda da morbit obez yani öldürücü obez olarak adlandırıldığını aktaran Yılmaz, şunları söyledi:

“Bütün dünya, özellikle çocuklardan başlayarak bir obezite salgının karşısında olduğunu, bunun bir estetik sorun değil ciddi bir hastalık olduğunun farkına varmaya başladı. Ölüm nedenlerine göre sıraladığımızda obezite, kalp hastalığı, hipertansiyon ve diyabet şeklinde. Obezite tüm dünyada ölümlerin bir numaralı sebebi. Obezite diyabetin, hipertansiyonun ve kalp hastalığının altındaki neden. Obezitenin tıbbi tarafında metabolik hastalıklar, beslenme ve diyabet birbirinden ayrılmaz. Bir tıbbi değerlendirme olmadan bir beslenme uygulamasının olmaması lazım.

Tıbbi olarak değerlendirdiğimizde asıl sorun, kötü beslenme, ikincisi hareketsiz yaşam. Bütün obeziteyle mücadele programlarında eksen hareketli yaşam üzerine kurulmuş. Buradaki asıl neden insanların doğru beslenmesinin sağlanması. Çocuk okula gidiyor. Evde düzgün aile yemekleri yerken, okulda önüne fast food çıkıyor. Bu stratejilerin değişmesi lazım. Obezitenin altında yatan sebep bulunmadan tedavi olmaz. Obeziteyle mücadelede doğru beslenme stratejileri oluşturulması lazım.”

3 KİŞİDEN BİRİ OBEZ

Türkiye Obezite Araştırma Derneği tarafından Avrupa Obezite Günü kapsamında “Gelin obeziteye birlikte meydan okuyalım” sloganıyla sağlık habercilerini obezite konusunda bilgilendirmek amacıyla bir toplantı düzenledi.

Türkiye Obezite Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Volkan Yumuk, 15-20 yıl önce yapılan çalışmalarda genel popülasyondaki obezite oranları yüzde 22 iken yakın zamanda yapılan çalışmalarda bu oranın yüzde 35’i bulduğunu belirterek, “Nüfusun dörtte biri obezken, şimdi üçte biri obez hale geldi” dedi.

Obezitenin bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir sağlık sorunu olduğuna dikkati çeken Yumuk, “Obeziteyi tek başına değil komplikasyonlarıyla ele alıyoruz. Bu komplikasyonlar başta diyabet, hipertansiyon olmak üzere diğer metabolik, kardiyovasküler, metabolik olmayan komplikasyonları saymak mümkün. Bütün bu komplikasyonlara baktığımız zaman, toplumda ciddi bir boyutta bir hastalık. Aynı zamanda öldüren bir hastalık. Bu yüzden meydan okuma, mücadele, kafa tutma çok önemli” diye konuştu.

Çocuklarda obezite oranı yüzde 10’u aştı

Türk Diyabet ve Obezite Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık ise obezitenin bütün dünyada gün geçtikçe arttığını ve bunun önlenemediğine dikkati çekti.

29 okuldan 21 bin öğrenciye obezite taraması yaptıklarının aktaran Bağrıaçık, “Kız çocuklarında yüzde 14, erkek çocuklarında yüzde 9 oranında obez vardı. Çocuk yaşta obezite giderek artıyor. Sağlık Bakanı’nın açıklamasına göre, çocuklarda obezite oranı yüzde 10’u aştı. Bunun önlenmesi 2-10 yaş arasındaki çocuğun beslenmesini, hareketini, sağlıklı gıdaya ulaşımını temin etmekle olur. Bu yaşlarda tedbir alınmadığı takdirde 9-10 yaştan sonra çocuklarda rejenerasyon kabiliyeti azalıyor ve çocuk kilo almış olarak hayatına devam ediyor. Beslenme zorlaşıyor ve çocuğun kilo alması önlenemiyor.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş de medya açısından sağlık haberciliğinin en önemli konularından birinin obezite olduğunu vurguladı.

(Visited 90 times, 1 visits today)