”Doğru Lens” ve ”Doğru Kullanım”

 

Günümüzde gözlük takmak istemeyen veya göz renginin değiştirmek isteyen pek çok insan kontakt lensi tercih ediyor. Ancak, seçim ve kullanımdaki hatalar nedeniyle  kontakt lens takanların yüzde 80’ni enfeksiyon riskiyle karşı karşıya.

Kontak lens kullanımında gerekli önlemler alınmadığı taktirde meydana gelebilecek enfeksiyonlar körlüğe varan sonuçları ortaya çıkarabiliyor.

Deneme lensi kullanın, el, yüz ve kirpik temizliğine büyük önem verin.

Günümüzde gözlük takmak istemeyen veya göz renginin değiştirmek isteyen pek çok insan kontakt lensi tercih etmekte. Yine pek çoğu da kornea hastalıklarının tedavisi için lens kullanmakta. Kullanımı kolay gibi gözüken lensler, doğru seçilmediği ve doğru kullanılmadığı takdirde enfeksiyonlara davetiye çıkarmakta.

”Kontak lens kullanımında gerekli önlemler alınmadığı taktirde meydana gelebilecek enfeksiyonlar körlüğe varan sonuçları ortaya çıkarabiliyor” diyen Dünyagöz Altunizade’den Doç. Dr. Levent Akçay, lens seçimi ve kullanımı için uyarı ve önerilerde bulundu.

Enfeksiyon körlüğe neden olabilir

Birçok tedavide önemli bir çözüm sunan kontakt lenslerde,  göz yapısına uygun kontakt lens seçimi kadar, lens kullanımı ve hijyen kurallarına dikkat etmek de büyük önem taşıyor. Seçim ve kullanımda yapılan hatalar sebebiyle, kontakt lens kullananların %80’ini enfeksiyon riskiyle karşı karşıya bulunmakta. Meydana gelebilecek enfeksiyonlar körlüğe varan sonuçları ortaya çıkarabiliyor.

Muayenede kullanılacak lens tipi, derecesi, taban eğrisi ve çapı belirlenerek lensin göze uyumu maksimum duruma getirilmeli. Muayenelerin dikkatli gerçekleştirilmemesi tercih edilen lensin çok sıkı ya da gevşek olmasına neden olabilmekte. Lens kullanımında bir diğer önemli başlık ise hijyenik ve doğru lens kullanımı. Özellikle kontakt lenslerin temizlenmesi, durulanması, dezenfekte edilmesi, takıp ve çıkarılması birçok enfeksiyon riskinin oluşumuna davetiye çıkarmakta.

3 adımda doğru lens kullanımı

Lenslerin satın alınma sürecinden, kullanımına kadar özellikle 3 adıma dikkat edilmesi ve 6 ayda bir periyodik kontrollerinin yapılması gerekir.İlk adımda, kullanılacak lensin uygunluğu için göz muayenesi mutlaka yapılmalı. Deneme lensi kullanmadan ve hekim kontrolü olmadan satın alınan kontakt lenslerin göz yüzeyinde sorun çıkarma ihtimali çok daha yüksektir. İkinci adımdakontakt lensin kullanımında özellikle el, yüz, kirpik temizliğine çok dikkat edilmeli. Lens takmadan ve çıkarmadan önce eller en az 1 dakika süreyle yıkanmalı. Son adımda ise, doğru lens kullanımını sağlamak ve şikayetleri minimuma indirmek için nezle, grip, üst solunum yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklarda enfeksiyon geçinceye kadar lens takılmamalıdır.

Hijyene dikkat etmeyenleri bekleyen tehlike?

Kontakt lens kullanımında hijyene dikkat edilmemesi durumunda meydana gelebilecek en tehlikeli hastalık,  akantemoeba keratitidir. Bu genellikle sıcak su havuzlarında, küvetlerde, kontakt lens sıvılarında ortaya çıkan amip enfeksiyonudur. Hastalık çok nadir görülmekle birlikte uzun süre kontrol altına alınmadığı taktirde korneada ülserasyon, görme kaybı hatta körlükle sonlanabilen sonuçlara neden olmaktadır. Hastalığın en önemli belirtileri ise gözde ağrı, kızarıklık, akıntı, batma, görme netliğinin bozulması ve ışığa karşı hassasiyettir. Akantemoeba keratiti hastalığının tanısı oldukça zor koyulmaktadır bu nedenle hastalığın tedavisinde erken teşhis büyük önem taşımaktadır.

Şule Yılmaz

(Visited 100 times, 1 visits today)