Çocuklar dişlerini neden sıkar?

Diş sıkma alışkanlığı olarak bilinen bruksizm, çocuk ve gençler arasında da yaygın olarak görülüyor. Uzmanlar, ”çocuklarınızda sebebini bilmediğiniz ağrıların” diş sıkmadan kaynaklanabileceğini belirtiyor.

Çocuk Diş Hekimi Uzm. Dr. Nurgül Demir,  diş sıkma alışkanlığı olarak bilinen bruksizmin çocuk ve gençler arasında da yaygın olarak görüldüğüne dikkati çekerek, şunları anlattı.

Sebebi bulunmayan ağrının nedeni diş sıkma olabilir

Günlük yaşamlarımızın stresi ve hayatlarımızda meydana gelen kontrol edemediğimiz değişimlerin oluşturduğu endişe ve gerginlik, yetişkinleri etkilediği gibi çocuk yaştaki bireyleri ve genç erişkinleri de etkiliyor. 

Bu nedenle, çocuklarınızda sebebini bilmediğiniz veya hastaneye gittiğinizde de sebebini bulamadığınız ağrıların sebebi bruksizm olabiliyor. Bruksizm, hastalarımızın çoğu zaman farkında olmadan, normal fonksiyonlar dışında çalıştırdıkları çene ve çiğneme kaslarının, çene eklemine yaptırdığı kuvvetli hareketler sonucu oluşuyor.  Bazı hastalarımızda diş sıkmaya diş gıcırdatma da eşlik eder.

Nasıl belirti verir? 

 Uyku sırasında diş sıkmaya, diş gıcırdatma da eşlik ediyorsa ebeveynler diş yüzeylerinin sürtünme sesiyle problemin farkına varabilir. Diş sıkma alışkanlığı olan hastalarımızda teşhis genellikle kulak ağrısı, baş ağrısı, uyku düzensizlikleri gibi şikayetler oluşmaya başladığında konulur.

Çocuklarda diş sıkma neden olur? 

Aktif spor hayatı, sınav dönemleri, okula uyum problemleri, ev/okul/öğretmen değişikliği, ebeveynler arasındaki sorunlar ve ev ortamındaki huzursuzluk, kardeş varlığını kabullenme süreci, diş çıkarma dönemleri, yaşlarına uygun seçilmeyen bilgisayar oyunları/tv programları, arkadaşlar arasındaki iletişim problemleri, ifadelendirilemeyen öfke gibi etkenler diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığını tetikler.

(Visited 11 times, 1 visits today)