Çocuğunuzda kalça çıkığını nasıl anlarsınız?

Çocuklarda kalça çıkıklığı günümüzdeki ismiyle Gelişimsel Kalça Çıkığı, bebek anne karnındayken oluşmaya başlar.  Uzmanlar, ilk 2 ayı kapsayan yenidoğan döneminde hareket sonrası bebeğin kalçasından klik sesi geliyorsa ve ayrıca kalçada gevşeklik hissediliyorsa mutlaka doktora başvurulması gerektiğinin altını çiziyor.

 

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Ortak, ”Çocuğumda kalça çıkığı olduğunu nasıl tespit ederim?” sorusuna, şu cevabı verdi:

‘Bacak boylarında eşitsizlik, klik sesi, karnın öne doğru daha çok çıkık olması”

İlk 2 ayı kapsayan yenidoğan döneminde hareket sonrası bebeğin kalçasından klik sesi geliyorsa ve ayrıca kalçada gevşeklik hissediliyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bebeklerde kalça çıkığının tespit edilmesinde en etkili yöntem yenidoğan döneminde, kalça ultrasonografisi çektirmektir.

3 aylıktan daha büyük bebeklerde bacak boylarında eşitsizlik, kalçalarda yana açılmada kısıtlanma, kasık ve bacak çizgilerinin eşit olmaması gibi durumlar kalça çıkıklığına işaret etmektedir.

12 aydan itibaren çocuklar yürümeye başladığında, özellikle tek taraflı tam çıkık varsa o zaman çocuktaki aksama net şekilde fark edilebilir. Fakat iki taraflı çıkıklar ancak tecrübeli kişiler tarafından tespit edilebilir. Tek ve çift taraflı çıkıklar çocuğun yürümesini geciktirmez aksine çocuğunuz normal şekildeki gibi 1.5 yaşından önce yürür.

Kalça çıkığı olan çocuk ayakta durduğunda karın öne doğru daha çok çıkık ve bel çukuru daha oyuk gözükür.

”Ağlama görülmez”

Yenidoğan dönemi de dahil olmak üzere kalça çıkığı olan çocukların bacak hareketlerinde sıra dışı aksaklıklar ya da bebeklerde ağlama görülmez. Dolayısıyla bebeğinizin bezini değiştirirken huzursuz olması kalça çıkığı olduğu anlamına gelmez.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)