Bu yıl kan bağışı en çok 20 yaşındakilerden geldi

Türk Kızılay Genel Başkanı Kınık, kan bağışı çağrısında bulundu. Kınık,  ”Salgın nedeniyle günlük aldığımız kan miktarı, şu anda düşmüş durumda.”, ”Bu yıl en çok kan bağışlayanlar 20 yaşındakiler.”

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, salgın nedeniyle günlük olarak aldıkları kan miktarının düştüğüne işaret ederek, kan bağışı çağrısında bulundu.

”Kan sürekli bir ihtiyaç”

Kan sürekli bir ihtiyaç. Her gün trafik kazası geçiren, onkolojik rahatsızlıkları bulunan ve ameliyat edilen birçok insanın  var. Türkiye’de  bin 564 hastane var. Bu hastanelerin tamamında kan ihtiyaçlarını Kızılay sağlıyor. Bu çerçevede 3 bin 500 Kızılay kan çalışanı görevlerini ifa etmek için çalışıyorlar. Bugün pandeminin oluşturduğu ortam nedeniyle vatandaşlarımız kan bağışında tedirginlik yaşıyorlar. Günlük olarak aldığımız kan miktarı, şu anda düşmüş durumda.

15 dakika süren basit bir işlem

Bu 15 dakika süren işlem içerisinde vatandaşlarımızın sağlığına olumsuz etki edecek herhangi bir şey yok. Kızılay kan merkezleri hastane değil, sağlıklı insanların geldikleri, 2 saatte bir dezenfektan uygulamasıyla temizlenen hijyenik ortamlar.  Kovid-19 kan yoluyla da bulaşmıyor. Dolayısıyla endişelenecek bir durum yok.

Kan  bağışında son durum

2020 yılı içinde bugüne kadar 1.703.354 ünite kan bağışı alındı. Kızılay’ın stoklarında şu anda 35 bin 302 ünite kan bulunuyor. Kan bağışçıları arasında kadınların oranı yüzde 13,49 olarak seyrediyor. En çok kan bağışı lise mezunlarından geldi. Onu sırasıyla lisans, ilkokul, ortaokul, önlisans takip ediyor. Kan bağışlayanların yüzde 48’i 26-44 yaş aralığında yer alıyor. En çok kan bağışlayanlar ise 20 yaşındakiler.

(Visited 8 times, 1 visits today)