Bu Yaşlarda Kesinlikle Sünnet Ettirmeyin

Sünnet, ailelerin en önem verdiği seremonilerden biri.

Uzmanlar, özellikle 2 buçuk 4 buçuk yaş arasında sünnetten kesinlikle uzak durmak gerektiği konusunda uyarıyor.

En uygun dönem, 18 ay öncesi ve 6 yaş sonrası.

 

Aileler tarafından etkinliklerle kutlanan sünnet, sağlık açısından da avantajları bulunan bir işlem. Ancak çocuğun psikolojik olarak bu işlemden etkilenmemesi için yaş faktörü çok önemli.

Liv Hospital çocuk cerrahisi ve çocuk ürolojisi uzmanı Prof. Dr. Selami Sözübir, sünnetle ilgili uyarı ve önerilerde bulundu.

En uygun dönem: 18 ay öncesi ve 6 yaş sonrası

18 ay öncesinde çocuklar bilinçsiz dönemde olduğu için hiçbir şekilde yapılan operasyonu hatırlamıyor ve bu konuyla ilgili hiçbir şey bilmiyor. Biz çocuk cerrahları ve çocuk ürologları ameliyat için en çok bu dönemi tercih ediyoruz.  Bu da kendi içinde ikiye ayrılıyor: Yenidoğan dönemi ve dışı. 18 aydan önce sünnet düşünülüyorsa, yeni doğan dönemi kesinlikle tercih edilmeli. 6 yaş ve üzeri ise bilinçli dönem. Çocuk kabul etse de etmese de, korksa da korkmasa da sünnetin ne olduğunu anlayabileceği bir dönem oluyor. Özellikle 2 buçuk- 4 buçuk yaş arasında sünnetten kesinlikle uzak durmak gerekir. Bu yarı bilinçli dönemdir. Çocuk bazı şeyleri hatırlar ama neyin neden yapıldığını hatırlamaz. Ne olduğunu bilmediği ve paylaşmadığı için ileride birçok psikolojik kökenli cinsel probleme neden olabilir.

Yenidoğan sünneti

18 aylıktan önceki sünnetlerde,  ilk 30 günlük döneme yeni doğan dönemi denir. Yenidoğan sünnetinde öncelikle bebeğe anestezi verilmiyor. Bebek hiçbir şey hatırlamıyor; hiçbir şekilde psikolojik problem yaratmıyor.

Doğar doğmaz sünnet yapılmaz

Yeni doğan sünnetinin ideal zamanı, bebeğin 5-21 günlük olduğu dönemdir. Doğar doğmaz değil. Çünkü bebek ödemle doğar. Ödemi vücudundan atıp, derisinin normal haline dönmesi lazım. İkincisi; bebek bir anomaliye sahip olabilir. Özellikle boşaltımla ilgili anomaliler doğumdan birkaç gün sonra ortaya çıkabilir. Bu yüzden tam sağlıklı olduğunun anlaşılması için 5 gün geçmesinde yarar var. Üçüncüsü ise; anne bebeği tanımalı ve bebek çevreyle uyumunu sağlamalı. Anne bebeğinin neye ağladığını, ne zaman mutlu ya da mutsuz olduğunu az çok anlamalı ki başka nedenlerden kaynaklı ağlamaların sünnetten olduğunu düşünmesin.

Hangi durumlarda yeni doğan sünneti yapılamaz?

Üç durumda yeni doğan sünneti yapılmaz. 2kilo 500 gramın altındaki bebeklerin biraz daha büyümesini beklemek gerekir. İkincisi; doğuştan kan hastalığı olabilir. Kanama, pıhtılaşma zamanlarına baktırmak gerekir. Üçüncüsü; bebek bir çocuk cerrahi ya da uzman çocuk doktoru tarafından muayene edilmeli ki, ileride sünnet derisini kullanmayı gerektirecek bir anomali varsa, yeni doğan döneminde sünnet yapılmaması gerektiği bilinebilsin.

Aileler bilmiyorsa, konuya ilişkin çocukla konuşmasınlar

Ön hazırlık döneminde aileye ve çevreye görevler düşer. Çocuğa sünnetten bahsedilmeli, sünnetin ne olduğu anlatılmalı. Aileler şimdiki çocukların bizden dönem olarak 2-3 yaş ileride olduklarını unutmasınlar. TV, internet, gazete vs derken çok hızlı gelişiyorlar. Hiçbir şekilde yalan söylenmemeli. ‘’Fotoğraf çekilecek, orana pansuman yapılacak’’ gibi şeyler demesinler. Bilmiyorlarsa konuşmasınlar. “Ben bilmiyorum ama doktor anlatacak sana” desinler.  Ama hiçbir şekilde yalan söylemesinler. Sünnet öncesi hazırlıkta doktor görüşmesi mutlaka yapılmalı. Doktor da çocukla birebir görüşmeli, göz ve gerekirse el teması kurmalıdır.

Cerrahi mi, lazer mi?

Sünnet ameliyatında teknik klasik cerrahi olmalı. Mümkünse bu işi bir çocuk cerrahı ya da çocuk üroloğu gerçekleştirmelidir.  Biz normal klasik sünneti öneriyoruz. Aletle yapılanı, lazer kullanılan sünnetleri önermiyoruz. Herhangi bir sorun çıktığında geri dönüşü olmayan işlemler bunlar. Bu bağlamda bizim için klasik metot her zaman en güvenilir olandır.

Şule Yılmaz

(Visited 225 times, 1 visits today)