BAHARDA KALP SAĞLIĞI İÇİN 9 ÖNEMLİ KURAL

Nuray Özger –

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hilal Kurtoğlu Gümüşel, havadaki ani ısı değişikliklerinin kalp-damar hastalıkları için risk unsuru olduğunu belirterek, “Damarlar soğuk havalarda büzülmekte, sıcak havalarda ise genişlemektedir. Risk faktörü olan kişilerin kalbi bu değişime ayak uyduramayarak kalp krizine yol açabilmektedir” dedi.

Sıcaklarla birlikte havadaki nem oranının da arttığını, bunun sonucunda da terlemeyle birlikte su ve mineral kaybı meydana geldiğini ifade ederek, Dr. Gümüşel, vücutta sıvı kaybı yaşanması ile kanda koyulaşma ve pıhtılaşma meydana gelebildiğini, bu durumun da kalp krizi ve felç riskini artırdığını söyledi.

Vücudumuza dakikada yaklaşık 5 buçuk litre kan pompalayan hayati organımıza karşı farkındalık yaratmanın ve bu farkındalık sayesinde erken tanının hayat kurtardığını vurgulayan Dr. Gümüşel, kalp hastalıklarının herkesin kapısını çalabileceğini, önemli olanın kapıyı çalmadan önlem almak olduğunu belirterek, şu önerilerde bulundu:

 Baharda kalp sağlığı için 9 önemli kural!

  1. Risk faktörlerinden haberdar olun (Ailenizde kalp hastalığı olan var mı bilin)
  2. Sigara ve alkolden kaçının
  3. Kolesterolünüzü ölçtürün
  4. Tansiyonunuzu özellikle 40 yaşından itibaren düzenli ölçün
  5. Tansiyon ölçerken mutlaka oturur vaziyette olun, yemekten bir saat sonra ya da aç karna ölçün. Tansiyonunuzu ölçerken bacak bacak üstüne atmayın ve kolunuzu göğsünüze yakın yükseklikte masaya koyun.
  6. Kafeinli içecekler, yağlı yiyecekler ve kızartmaları fazla tüketmeyin.
  7. Hareket edin, haftada en az beş gün 30 dakika tempolu yürüyüş yapın
  8. Günde 2 litre su için
  9. Erken tanı hayat kurtarıyor, düzenli check-up yaptırmayı ihmal etmeyin

 Kalbiniz fark ettirmeden siz fark edin!

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hilal Kurtoğlu Gümüşel, mevsim geçişlerinde belirgin olarak artan solunum yolu enfeksiyonlarının da kalp hastalıkları için önemli bir risk faktörü olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Solunum yolu enfeksiyonları neticesinde oluşabilen kalp zarı enflamasyonuda (kalp nezlesi, perikardit) bahar aylarında artmaktadır.Kalp yetersizliği hastalarında akciğerde sıvı birikimi nedeniyle solunum yolu enfeksiyonları daha ağır seyredebilmekte, sıklıkla zatürreye neden olabilmektedir.”

 

(Visited 84 times, 1 visits today)