Ayrılık acısı beyin kimyasını bozar mı?

Pek çok kez şahit olmuşuzdur, ”ayrıldıktan sonra kişilerin yanlış romantik ilişkilere girmesine” ya da ”eski partnerinin sosyal medya hesaplarını kontrol etmesine”. Bütün bunların nedeni sadece öfke, kıskançlık ya da ayrıldığınız kişinin yerine bir an önce başkasını koymak mı? Uzmanlar, ayrılık acısının beyin kimyasını bozduğuna işaret ediyor.

 

Uzman Klinik Psikolog Cansın Alsancak, ayrılığın kimyasına dair önemli bilgiler paylaştı.

Ayrılık beyinde nörolojik açlığa sebep olur 

Ayrılık sonrasında beyinde düzenli olarak salgılanan dopamin, serotonin ve oksitosin hormonlarında bir azalma gözlemlenebilir ve bu da nörolojik açlığa sebep olur. Bu kimyasallar, beynin ilişki süresince alışkın olduğu seviyelere gelmezse kişi endişeli, depresif ve yalnız hissedebilir.

Yoksunluk azaltmak için beyne ödül

Klinik araştırmalara göre, bu yoksunluğu azaltmak için insanlar ayrılık dönemlerinde beynin yine ödül merkezini çalıştıracak alışkanlıklara yönelebilir. Eski partnere dönme girişimleri, düşünmeden yanlış romantik ilişkilere atılma, eski partnerin sosyal medya hesaplarını kontrol etme ve çekilmiş fotoğraflara bakma ödül merkezini canlandıran hareketlerdir. Ancak bu davranışların hiçbiri, beyni uzun vadede yaşadığı yoksunluktan kurtarmak için yeterli olmaz. Ayrılığın atlatılma süresini uzatabilir.

(Visited 64 times, 1 visits today)