Aile hekimleri sorunlarına ”acil çözüm” bekliyor

Aile hekimleri sorunlarına ”acil çözüm” bekliyor. İSTAHED Genel Sekreteri Dr.  Uluç: ”Aile hekimliği çalışanları acilen hem özlük haklarında, hem de giderek eriyen ücretlerinde ciddi bir düzenleme beklemektedir.”

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Genel Sekreteri Dr. Sercan Ahmet Uluç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 14 Mart Tıp bayramı dolayısıyla yaptığı açıklama sırasında “aile hekimlerinin ücretlerinde iyileştirme” sözü verdiğini ancak bugüne kadar hiçbir adım atılmadığını savundu.

”Ek  gösterge talebi”

”14 Mart 2022 tarihinde Cumhurbaşkanımız 5 adet müjde açıklamıştı. Bu müjdelerden bir tanesi de aile hekimliği çalışanlarının ücretlerinin iyileştirilmesiydi. Ancak üzerinden 3 ay geçmesine rağmen henüz bu konuda bir iyileştirme almadık.

Geçen hafta meclise sunulan kanun tasarısında da yine bununla ilgili bir madde göremedik. Biliyorsunuz, bunun dışında yine ek göstergeler 3 bin 600’e çıktı dört meslek grubu için. En acil taleplerimizden birisi ek göstergenin en az 7 bin 200 olmasıdır.

”İş garantisi, iş güvencesiyle çalışmak istiyoruz”

Yine aile hekimi çalışanları olarak, 30 Haziran 2021 tarihinde yayınlanan ‘Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’ bizim adeta sözleşmemizi pamuk ipliğine bağlamıştır. Biz iş garantisi, iş güvencesiyle çalışmak istiyoruz. Ve yine birçok hukuksuz madde içeriyor bu yönetmelik. Bu yönetmelikteki bu hukuksuz maddelerin geri çekilmesi de en öncelikli taleplerimizdendir.

”Giderek eriyen ücretlerde ciddi bir düzenleme beklenmektedir”

Aile hekimliği çalışanları acilen hem özlük haklarında, hem de giderek eriyen ücretlerinde ciddi bir düzenleme beklemektedir ve bu düzenlemenin Temmuzdan önce yapılmasının elzem olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca yılardır beklenen izin hakları, rapor problemleri gibi konularda sorunlarımıza çözüm üretilmemiştir. Birinci basamak sağlık hizmetini 85 milyona özveri ile sunan biz aile hekimliği çalışanları bu haklı taleplerimizi yerine getirilmesini bekliyoruz.”

(Visited 4 times, 1 visits today)