Aile hekimleri: ”İdari iznimiz engellenemez”

Aile hekimlerinden, idari izin talebi. AHEF 2. Başkanı  Dr.  Eryazğan, 13 ay boyunca 3 defa izinlerinin engellendiğini söyledi.  Dr.  Eryazğan, ”Hiçbir güç Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle  verilen idari iznimizi engelleyemez”

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazğan, pandemi dönemi boyunca 13 ayda 3 defa izinleri engellenen aile sağlığı çalışanlarının, ”Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından bir kez daha yarı yolda bırakıldığını” kaydetti.

 Dr. Hacı Yusuf Eryazğan, yaptığı açıklamada, şunlara ifade etti.

”Hiç bir güç Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle erilen idari iznimizi engelleyemez.

AHEF olarak, salgının başından beri canla başla çalışan aile hekimlerinin izinlerinin neden engellendiğini anlayamıyoruz. Aile sağlığı hekimlerinin, Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle verilen 9 gün idari izinden, üstelik de aşılamanın son derece düşük olduğu şu dönemde faydalandırılmamasının mantığı nedir?

Kendi kararlarını, Cumhurbaşkanlığı makamının kararlarından ve yaptığı açıklamadan üstün gören fakat gerçekte aldığı kararların ne fayda sağlayacağı belli olmayan Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün, insan haklarına aykırı bu resmi yazısını tanımadığımızı açıkça beyan ediyoruz.

Hiç bir güç Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle erilen idari iznimizi engelleyemez. Tam kapanmada aşı tedariki yapamayan, insanların keyfi olarak tatillere çıkmasını engelleyemeyen, her yükü sağlık çalışanlarının üzerine yükleyen bu anlayışa AHEF olarak karşı çıkacağımızı; kimsenin Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle verilen idari izni engelleyemeyeceğini beyan ediyoruz.

”Annesi-babasını göremeyen sağlık çalışanları”…

Salgının başından bu yana annesini babasını, yakınlarını göremeyen sağlık çalışanları olarak Türkiye’nin sağlık sistemine hiçbir fayda sağlamayacak, “dostlar alışverişte görsün” maksatlı kararları kabul etmiyoruz . Hak arayışlarımız devam edecek. Aile hekimleri olarak, pandemi boyunca bedeller ödeyerek eşimizden çocuğumuzdan, annemizden babamızdan ayrı kalarak, hastalanarak, bu süreçle çarpıştık. Süreç devam ediyor, yolumuz uzun. Ancak haklarımızın gasp edildiğinde de sesimizi yükselteceğiz.

(Visited 1 times, 1 visits today)