Adet düzensizliği neden olur?

Stres, mevsim değişikliği, kullanılan ilaçlar ve çevresel faktörler kimi zaman adetin gecikmesine ya da erken gerçekleşmesine neden olabilir. Ancak uzmanlar, bu sorunun kimi zaman vücudun diğer organ veya sistemleriyle ilgili olabileceğine de dikkati çekiyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Demet Dikmen, adet düzensizliğinin kimi zaman vücudumuzun diğer organ veya sistemleriyle ilgili olabileceğinin altını çizdi.

Beyinden de kaynaklanabilir 

Adet döngüsündeki bozulmalar beyinden de kaynaklanabiliyor. Beyinde yer alan hipofiz bezindeki çoğunlukla iyi huylu tümörler, adet döngüsünü etkileyebiliyor. Bu tömörler belirgin kitleler halinde olabileceği gibi mikroadenom veya prolaktin salgılayan laktotrof hücrelerin artması şeklinde de görülebilir. Bu durumda göğüsten süt benzeri bir sıvı gelebilir veya kanda prolaktin seviyesi yükselebilir. Yüksek prolaktin; adetler arasındaki sürenin uzamasına, adet döngüsündeki ikinci dönem olan Luteal fazın kısalmasına, bu durum çok fazla ve uzun sürerse de adetlerin tamamen kesilmesine yol açabilir. Ayrıca yumurtlamanın bozulmasına yol açıp gebe kalamamaya sebep olabilir.

Tiroit

Tiroit bezinin normalden az ya da normalden fazla çalışması da adet döngüsünde sorunlara yol açabiliyor. Bu sorunlar genellikle kanama miktarının artması, ara kanamalar veya kanamanın azalması şeklinde görülebiliyor. Otoimmün hastalık olan haşimoto tiroidi de nispeten  adet düzensizliklerine neden olabilir

Hematolojik hastalıklar 

Hematolojik hastalıklar da kendini genellikle kanama artışıyla belli ediyor. Örneğin; Von Villebrand Hastalığı veya trombositlerdeki konjenital veya sonradan edinilmiş eksiklik ve/veya fonksiyon bozuklukları, ilk adetten itibaren şiddetli kanamalara yol açabiliyor. Bu hastalık  sonraki yıllarda da şiddetli adet kanamalarıyla kendini gösterebilir.

Yine diğer sistemik hastalıklardan karaciğer hastalıkları (siroz veya hepatit), çeşitli böbrek rahatsızlıkları, böbrek üstü bezinin hastalığı olan Cushing Sendromu veya Konjenital Adrenal Hiperplazi de adet döngüsünde bozulmalara yol açabilir. 

(Visited 21 times, 1 visits today)