Uçakta kulağınız için ”yutkunun, esneyin ve çiğneyin”

Kulak tıkanıklığının sık yaşandığı durumlardan biri de, uçak yolculuğu. Basınç değişikliği sebebiyle yaşanan tıkanıklık, yolculuk sırasında çeşitli problemlere yol açabiliyor. Basınç dengesi için yutkunun, esneyin ve çiğneyin. 

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Murat Topak, uçak yolculuklarında meydana gelen kulak tıkanıklıkları için alınabilecek önlemleri anlattı.

BASINCI EŞİTLEMEK İÇİN YUTKUNUN, ESNEYİN

Orta kulak boşluğundaki basınç, normal şartlarda çevre basıncına eşittir. Ancak uçak yolculuğunda kalkış ve iniş sırasında çevre basıncı değiştiğinden,  basınç değişikliği östaki tüpü tarafından düzenlenir. Basıncın eşitlenmesi için östaki tüpünün genizdeki ağzının yutkunma, çiğneme ve esneme gibi hareketlerle açılması gerekmektedir. Çevre basıncının azaldığı yükselme durumunda orta kulaktaki hava genişler. Östaki tüpünü tıkayan bir durum yoksa orta kulaktaki basıncı artan hava, genize geçer ve basınç dengelenir. İnişler sırasında bu olayın tersi söz konusu olur. Çevre basıncı artar. Östaki tüpü aracılığıyla dengeleme yapılamazsa orta kulakta negatif basınç gelişir, sonuçta işitme kaybı ve ağrı oluşur. Bu nedenle kalkış ve inişlerde basıncı dengelemek için sık yutkunma ve çiğneme hareketi yapmak yararlı olacaktır.

ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONU VARSA, BURUN AÇICI SPREY KULLANIN

Ayrıca özel (Valsalva manevrası vb.) bazı hareketlerin yapılması öğrenilmelidir. Çocuklarda bu zor olabilir. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu varsa, burun tıkanıklığı nedeniyle basınç dengeleme sistemi olumsuz etkilenir. Bu nedenle yolculukta kalkıştan ve inişten önce burun açıcı spreylerin kullanılması yararlı olabilir. Ciddi durumlarda yolculuğun ertelenmesi düşünülebilir.

(Visited 24 times, 1 visits today)