TTB: Depremzede kadınların ihtiyaçlarına kulak verin

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Sağlık Bakanlığını, kadın sağlığını önceleyen bir planlama yaparak, deprem bölgesindeki doğum kontrol hapı, gebelik testi, ped gibi ihtiyaçları hızla karşılamaya çağırdı.

TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Adalet Çıbık, bakanlığın depremzede kadınların doğum kontrol haplarına duyduğu ihtiyaca kulaklarını tıkadığını söyledi.

Diken.com.tr haberine göre; Deprem kadınların yükünü ağırlaştırdı. Barınma, gıda, su ve temizlik ihtiyaçların karşılanmaması kadın hastalıklarının ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor. Geçici yerleşim alanlarının kurallarına göre düzenlenmemesi, kadınları şiddet ve istismara karşı savunmasız bırakıyor. Gebelik, lohusalık, aşılama ve diğer koruyucu sağlık hizmetlerine erişiminde sorunlar var. Aileler bu koşullarda çocuk sahibi olmayı ötelemek isteyebilir. Ancak bölgede etkili doğum kontrol yöntemi bulmak neredeyse olanaksız. Geleneksel yöntemlerinse koruyucu etkisi çok düşük.

Aile planlaması-üreme sağlığı hizmetleri halk sağlığının bir parçası ve 1965’den beri kamu eliyle sunuluyor. Yasa bu hizmetlerin yaygın sunulması ve doğum kontrol yöntemlerinin kamu sağlık kurumlarında sürekli bulundurulması sorumluluğunu Sağlık Bakanlığına veriyor.

‘Kadınların doğum kontrol yöntemi talebi var’

Çıbık, bakanlık bütçesinin yaklaşık yüzde 30’unun koruyucu sağlık hizmetlerine (birinci basamak sağlık hizmetleri), yüzde 70’ininse tedavi edici sağlık hizmetlerine ayrılmasının kamu otoritesinin sağlığa bakışını ortaya koyduğunu söyledi. Aile planlaması hizmetleri, ağırlıklı aile sağlığı merkezlerinde (ASM) veriliyor. Doğum kontrol yöntemleri (kondom, doğum kontrol hapı, rahim içi araç, hormon vs. ) bakanlık tarafından tedarik edilerek, ASM’lere dağıtılıyor. İhtiyaç duyanları ASM’lerden ücretsiz temin edebilmesi gerekiyor.

(Visited 7 times, 1 visits today)