Şişli Alzheimer Gündüz Yaşam Evi yeni yerine taşındı

Şişli Belediyesi, Türkiye Alzheimer Derneği işbirliğiyle açtığı Gündüz Yaşam Evi’ni yeniledi. Merkezde haftanın 5 günü, günde 8 saat Alzheimer hastalarına ücretsiz hizmet veriliyor. 

Şişli Belediyesi’nin Türkiye Alzheimer Derneği işbirliğiyle  hayata geçirdiği Alzheimer Gündüz Yaşam Evi, Kuştepe Mahallesi’ndeki yeni yerine taşındı.

Alzheimer hastaları ve ailelerine haftada 5 gün ve ücretsiz olarak hizmet verilen merkezde, hastalara yönelik rehabilitasyon çalışmaları sürdürülürken halka açık düzenli toplantılar ve hasta yakınlarına grup psiko-terapi seansları da düzenleniyor. Yürütülen çalışmalarla Alzheimer hastalarına ve hastalara bakım veren kişilere destek olnması hedefleniyor.

Ülkemizde yaklaşık 650 bin Alzheimer hastası var

 Şişli Belediye Başkanı H. Hayri İnönü,  bugün ülkemizde yaklaşık 650 bin Alzheimer hastası bulunduğuna işaret ederek,  Alzheimer  hastalığının hasta yakınlarını, hastalardan daha fazla etkilediğini söyledi. Bu nedenle Alzheimer ile mücadelede hem hastayı, hem de aileyi desteklemenin büyük önem taşıdığına ve bu noktada yerel yönetimlere önemli görevler düştüğüne işaret eden İnönü,  daha fazla hasta ve hasta yakınına destek olmak için merkezi yeni yerine taşıdıklarını  anlattı.

Yemek yapmadan ok atmaya pek çok aktivite düzenleniyor

Şişli Belediyesi Azheimer Gündüz Yaşam Evi’nde hastaların rehabilitasyonu için sanattan müziğe, geziden bedensel egzersizlere pek çok aktiviteyi içeren bir program sunuluyor. Gazete okuma, şiir okuma, aylık takvim yapma, yemek yapma, hikaye yazma, trafik işaretleri, süsleme çalışması, mikado oynama, dans etme, bulmaca çözme gibi genel etkinliklerin yanı sıra; hafıza kartları, boncuk dizme, dans etme, bowling ve basketbol oynama, ok atma, ebru ve drama çalışmaları, koro oluşturma, şarkı söyleme, park gezileri gibi pek çok faaliyet gerçekleştiriliyor.

Hastalar, ortalama 1 yıldan daha uzun süre merkezden yararlanırken, 6 yıldır merkezden yararlananlar da bulunuyor. Düzenlenen bilgilendirme toplantıları ve grup terapilerine de yılda 500 kişi katılıyor. 

(Visited 177 times, 1 visits today)