Lohusa annelere beslenme önerileri

Yeni doğan bir bebek için en ideal besin, anne sütüdür. Anne sütü; en doğal ve taze besindir. Kolay sindirilir ve de anneyle bebeğin özel bir sevgi bağı kurmasını sağlar. Ama bazen annenin sütü bebeğe yeterli gelmeyebilir. Bu dönemde anneler, beslenmelerine dikkat ederek sütün miktar ve kalitesini arttırabilirler.

 

Yeni doğum yapmış anneler, emzirme döneminde nelere dikkat etmelidir? Annenin sütü az geliyorsa neler yapılmalıdır? Anneler bu süreçte nasıl beslenmelidir? Anne sütü nasıl saklanmalıdır? İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Derya Fidan, lohusalık döneminde merak edilenleri cevapladı.

ANNELER NASIL BESLENMELİ?

Emzirirken salgılanan süt, annenin aldığı besinlerin bir ürünüdür. Süt için gerekli olan besinler, annenin kendi gereksinimlerine ek sayılmalıdır. Bu nedenle, gebelikte olduğu gibi emzirirken beslenmenin de 2 amacı vardır. Bunlar; annenin besin depolarını dengede tutarak sağlığını korumak ve salgılanan sütün yeterliliğini ve verimliliğini arttırmak. Dolayısıyla da bebeğin normal büyümesi ve gelişmesini sağlamaktır. O yüzden annelere önerilerimiz şöyle;

Sıvı alımı günde ortalama 3 litre (10-12 su bardağı) kadar olmalı ve özellikle hafif ve doğal içecekler (su, ıhlamur, nane, papatya gibi bitki çayları, az şekerli komposto ve limonata, meyve suları, süt vb.) şeklinde tercih edilmelidir.
Kalsiyum yönünden zengin olan süt, yoğurt ve peynir günlük düzenli olarak tüketilmeli. (Günde en az 2-3 su bardağı süt veya yoğurt, 2 dilim peynir)
Protein yönünden zengin olduğundan; haftada 3-4 adet yumurta, her gün et, tavuk, balık, köfte, etli sebze yemeği veya kuru baklagil tüketilmeli.
Yemeklerin içerdiği demirin vücutta daha iyi emilmesi için yemeklerle beraber maydanoz, yeşil biber, portakal, mandalina, domates gibi C vitamininden zengin olan sebze ve meyveler yenmeli.
Her gün mutlaka 3 porsiyon meyve, 7-8 kaşık sebze tüketilmeli, her öğünde salata bulunmalı.

BUNLARI TÜKETİRKEN DİKKAT EDİN

Anneler doğumdan sonra 5-7 hafta, bağırsak fonksiyonları normale geri dönene kadar gaz yapıcı besinlere dikkat ederek beslenmelidir. Bu besinleri şöyle sıralayabiliriz;

Çiğ sebzeler (özellikle kırmızı lahana, turp, salatalık, soğan)
Meyveler (özellikle portakal, mandalina, greyfurt, üzüm, karpuz, vişne, erik)
Karnabahar, pırasa, brokoli, brüksel lahanası, lahana gibi pişmiş sebzeler
Bezelye, kuru fasulye, nohut, barbunya gibi kuru baklagiller
Bulgur, yarma
Ezogelin çorbası, mercimek çorbası
Asitli ve soğuk içecekler
Süt, yoğurt, ayran, cacık

SÜT SAKLAMA ÖNERİLERİ

Anne sütünün saklanması, sütün besleyicilik ve immünolojik içeriğinin korunması ve mikroorganizma gelişiminin önlenmesi açısından önemli bir konudur. Annelerin anne sütünü saklama ve temizleme koşullarına yönelik yapacakları yanlış uygulamalar, bebeğin kaliteli ve sağlıklı sütle beslenmesini engellemektedir. Özellikle çalışan anneler, bebeklerinden uzunca süre ayrı kalabilmektedirler. Bu zaman zarfında sütlerin, sağılması ve saklama koşullarına dikkat edilerek muhafaza edilmesi gerekmektedir. Anne sütünü uzun süreli saklamak için sert plastik ya da camdan yapılmış sert kenarlı kaplar tercih edilmelidir. Bu kaplar hava geçirmez özellikte olmalıdır.
Kısa süreli (72 saatten daha az) saklamak için plastik poşetler kullanılabilir.  Anne sütü sağılmadan ve bebeğe verilmeden önce eller mutlaka yıkanmalı. Kalan sütün atılmaması için, az miktarlarda depolanmalıdır. Acil durumlar için küçük miktarlarda (30-60 mL) süt saklanmalıdır.  Ilık süt dondurulmuş sütün üzerine eklenmemelidir.

ZAYIFLAMA DİYETİ UYGULAMAYIN

Anneler eski vücut ağırlıklarına dönmek için acele etmemelilerdir. Bu süre 6 ay ya da daha fazla sürebilir. Bebeğinizi emziriyorsanız eski formunuza daha kolay dönebilirsiniz. Gebelik sırasında önerilenden fazla kilo aldıysanız her ay iki kilo kaybetmeniz normaldir. Ayda iki kilodan fazla ağırlık kaybı doğru değildir. Lohusalar, zayıflama diyeti uygulamamalıdır. Ancak unlu, yağlı ve şekerli besinleri aşırı yememeye dikkat edilmelidir.

(Visited 21 times, 1 visits today)