Hangi yaşta, hangi estetik yaptırılmalı?

Estetik ameliyatlarında özellikle yaş faktörünü de göz önünde bulundurmak gerekir. Karın gerdirme 30 yaş sonrası uygulanmalı. Burun estetiği, gelişimin çok yavaşladığı veya durduğu 18 yaş itibariyle  yaptırılmalı. Göğüs büyütme, çocuk sahibi olmayı düşünmeyen veya planlamayan kadınlar için daha uygun. Peki diğer estetik ameliyatlar için ideal yaş ve durum hangisidir?

 

Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu, hangi yaşta hangi estetik ameliyatın yaptırılması gerektiğine ilişkin, Kozmetik Cerrahi İçin Yaş Kılavuzu  hazırladı.

MEME CERRAHİSİ: 18 +

Göğüs büyütme, çocuk sahibi olmayı düşünmeyen veya planlamayan kadınlar için daha uygundur. Aynı zamanda yaşlı kadınlar için ideal bir işlemdir. Yaptıracağınız meme ameliyatı türüne bağlı olarak, meme ameliyatı için en geç yaşın 70 olduğunu söyleyebiliriz.

Meme implantları;

18 + : Küçük veya az gelişmiş memelere sahip olduklarını düşünen kadınlar yaptırabilir.

30 + : Hamilelik ve doğumlar sonrası (artık çocuk doğurmamaya karar veren) kadınlar yaptırabilir.

Meme Kaldırma (dikleştirme);

30 + : Doğumlar tamamlandıktan sonra veya önemli derecede kilo kaybettikten sonra

Göğüs küçültme;

18 + : Göğüsler çok büyük olduğunda yağ aldırma yöntemiyle ağırlık azaltılabilir

30 + : Doğumlar ve emzirme bittikten sonra

BURUN ESTETİĞİ: 18 +

Burun estetiği, gelişimin çok yavaşladığı veya durduğu 18 yaş itibariyle yaptırılabilir. Estetik cerrahide vücudun gelişim sürecinin tamamlanmış olması önemli bir etkendir. Ancak kaza, hastalık ya da kalıtımsal bazı mecburiyetlerden dolayı küçük yaşlarda da estetik operasyon uygulanabilir.

YAĞ ALDIRMA İŞLEMİ: 18 +

Yağ aldırma işlemi her yaştan insanın (cilt durumuna bağlı olarak), vücutlarında bazı bölgelerde aşırı miktarda yağın birikmesinden dolayı oluşan rahatsızlığın üstesinden gelmesine yardımcı olabilir. Ancak tavsiyem 35-80 yaş arasındaki kadınların yağ aldırma işlemini yaptırmaları yönünde.

KARIN GERDİRME: 30 +

Bir abdominoplasti veya “karın gerdirme” ameliyatı sadece 30 yaş sonrası uygulanmalıdır ve önemli kilo kaybı geçiren kadın ve erkekler için düşünülmelidir. Hamilelik sırasında karın gerileceği için kadınlar,  bu işlemi artık hamile kalmayı düşünmeyecekleri bir dönemde yaptırmalıdırlar.

ENJEKTE İŞLEMLER (BOTOKS TÜREVİ)

18 + : Migren veya aşırı terleme gibi durumların düzletilmesi için.

40 + : Kaslardaki aşırı aktiviteden kaynaklı kırışıklıkları azaltmak ve yumuşatmak için.

DUDAK BÜYÜTME: 25 +

Dudak büyütme işleminde dermal dolgu maddesi herhangi bir yaşta kullanılabilir. Fakat en çok 45 yaş sonrasında dudak kenarında oluşan ince çizgileri yumuşatmak için kullanılır. Ayrıca dudak ve dudak çizgisinin hacmini arttırır. Geçici veya kalıcı dolgu malzemeleri kullanarak, geçici dudak büyütme işlemi yaptırabilirsiniz.

YÜZ GERDİRME İŞLEMİ: 45 +

Yaşlandıkça, yer çekimi cildinizi ve yüzünüzdeki yumuşak dokuları aşağı doğru çeker. Cildinizi kulak memelerinden geriye doğru sıkıştırıp geriye doğru gerdiğinizde yüzünüzde bir iyileşme görülüyorsa, yanaklarınız sarkmaya veya gıdınız oluşmaya başlamışsa yüz gerdirme işleminden siz de faydalanabilirsiniz. 80’li yaşlarda bile yapılması tamamen güvenlidir.

VAJİNA ESTETİĞİ: 18 +

Labia minora (vajina girişini çevreleyen iç dudaklar) ergenlik döneminde büyür ve büyüklük ve kalınlık bakımından kişiden kişiye çok büyük farklılıklar gösterir. Labioplasti, büyük ve rahatsızlık veren vajina dudaklarının boyutunu azaltan ve daha az rahatsız edici ve eşit boyutta olmaları için yapılan cerrahi bir işlemdir.

(Visited 61 times, 1 visits today)