Gebelikte EN ”yararlı” ve ”zararlı” besinler

Gebelikte anne ve çocuk için dengeli ve çeşitli beslenme çok önemli.  Bu yüzden anne adayları en yararlı  ”süt, yoğurt, peynir yeşil yapraklı sebzeler, balık ve yağsız kırmızı eti” bol tüketmeli. En zararlı  olarak tabir edilen  ”tatlı ve şekerlemeler, gazlı ve şekerli içecekler, kızartmalar ile işlenmiş ve dondurulmuş gıdalardan” uzak durmalı.

Uygun kilodayken gebe kalan sağlıklı bir kadının,  doğru beslenmeyle gebelik sonunda yaklaşık 9 – 12 kilo civarında bir kilo artışına sahip olduğuna işaret eden Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sibel Malkoç , hamilelik sırasında alması gereken vitamin ve besinler hakkında bilgi verdi.

KALSİYUM

 Gebelikte normalde gerek duyulan miktarın iki katı kadar kalsiyum gereklidir. Kalsiyumdan zengin gıdalar arasında peynir, süt, yoğurt, taze badem, sardalye, yeşil yapraklı sebzeler sayılabilir.

PROTEİN

Gebelikte protein ihtiyacı artar. Protein ihtiyacı hayvansal gıdalardan karşılanırken yağsız olanları tercih etmek gerekir. Tavuk eti, balık, süt ve süt ürünleri, yumurta, mercimek, yer fıstığı, kırmızı et protein açısından zengin gıdalardır.

C VİTAMİNİ

Gebelikte vücut direncini artırır ve demirin bağırsaklarda emilimini kolaylaştırır. Vücutta depolanmadığı için her gün belli miktarlarda alınmalıdır. Uzun süre saklanan ve pişirilen besinlerde C vitamininin çoğu kaybolur. Bu nedenle besinler tazeyken tüketilmeli, sebzeler ya çiğ ya da haşlanarak yenmelidir. C vitamininden zengin gıdalar, taze meyve ve sebzelerdir. Lahana, greyfurt, mandalina-portakal, domates, karnabahar, çilek, brüksel lahanası, kırmızı ve yeşilbiber sayılabilir.

LİFLİ GIDALAR

Gebelikte sık görülen kabızlıktan korunmak için lifli (posalı) gıda tüketmek çok önemlidir. Lif açısından zengin gıdalar; sebze ve meyveler başta olmak üzere, kepekli ekmek, kepekli makarna, pırasa, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir, bezelye sayılabilir.

FOLİK ASİT

Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için özellikle gebelik öncesi ve gebeliğin ilk üç ayında tüketilmelidir. Vücutta depolanmadığı ve gebelik süresince normalden fazlasına gerek duyulduğu için her gün alınmalıdır. Taze yeşil sebzeler folik asit kaynağıdır. Ancak pişirme ile içlerindeki folik asit azalacağı için çiğ ya da az haşlanarak yenmelidir. Folik asitten zengin gıdalar; ıspanak, fındık, kepekli ekmek, yer fıstığı, karnabahar, brokoli sayılabilir.

DEMİR

Gebelikte doğumdan sonra kullanılacak demirin depolanması ve bebeğe yeterli oksijenin taşınabilmesi için normalde fazla miktarda demire ihtiyaç vardır. Hayvansal gıdalardaki demir, sebze ve meyvelerde olandan daha kolay emilir. Et yemiyor veya az yiyorsanız demirin emilimini arttırmak için aldığınız besinlerin C vitamini açısından zengin olması gerekir. Dolayısıyla artan demir ihtiyacını karşılamak için gebelik boyunca demir içeren ilaçların alınması gerekir. Demirden zengin gıdaların başında yağsız kırmızı et, ton balığı, karaciğer gelir.

SU

Gebelikte böbrekleri çalıştırmak ve kabızlığı önlemek için bolca su içilmelidir. Gebelikte tüketilebilecek en iyi sıvı sudur.

GEBELİKTE EN YARARLI BESİNLER 

Süt, yoğurt, peynir (Kalsiyum, protein)
Yeşil yapraklı sebzeler (C vitamini, lif, folik, asit)
Yağsız kırmızı et (Protein, demir)
Sardalye (Kalsiyum, demir, protein)
Balık (Protein, omega 3)
Kepekli ürünler (Protein, lif, folik asit)

GEBELİKTE EN ZARARLI BESİNLER

Genel olarak tatlı ve şekerlemeler
Şekerli marmelatlar
Gazlı ve şekerli içecekler
Kızartmalar
Fazla kahve veya çay
Alkol
İşlenmiş yiyecekler
Dondurulmuş gıdalar
Normalden fazla tuz

(Visited 61 times, 1 visits today)